Chorwacja to dobry wybór na żagle

Chorwacja konkuruje z Grecją pod względem czarterujących jachty żeglarzy, a jednym z wielu powodów do udania się do Chorwacji jest krajobraz tego niewielkiego, słonecznego kraju: w jej skład wchodzi ponad tysiąc wysp, 8 Parków Narodowych czy 11 Parków Krajobrazowych, wyróżniających się na tle innych krajów wysokim stopniem niezdefastowanej przyrody. Zaledwie 45 chorwackich wysp jest zamieszkałych, co w porównaniu z ich łączną ilością tysiąca jest ważnym czynnikiem dla osób, chcących zwiedzać to państwo z perspektywy jachtu. Chorwacja stawia na rozwój infrastruktury turystycznej, ponieważ możliwości wynajmu jachtów jest wiele, a poziom bezpieczeństwa w cumowaniu do portów także stoi na wysokim poziomie. Czarterować jachty można wszędzie, począwszy od Północnego i Południowego Adriatyku, poprzez Dalmację, kończąc na Istrii.

Jakie warunki muszę spełnić?

Wynajęcie jachtu wiąże się z okazaniem patentu żeglarskiegio, a także świadectwa radiooperatora, tj. certyfikatu uznawanego w większości państw świata, który uprawnia do obsługiwania urządzeń radiowych. Niektóre firmy proszą o dostarczenie kopii dokumentów i listy pasażerów przed wynajęciem jachtu. Często istnieje możliwość wynajęcia u armatorów skippera tzn. osoby sterującej jachtem i dbającej o bezpieczeństwo pasażerów na pokładzie. Czarter jachtu wymaga także uiszczenia kaucji, którą zwraca się po przebytym czarterze, jeśli jacht wróci w nienaruszonym stanie. Warto zapoznać u konkretnego armatora, ile wynosi jego kaucja.

 Warunki do żeglowania

Czarter jachtów w Chorwacji trwa w zależności od warunków pogodowych z reguły od wiosny do jesieni. W lecie nawet wiatry nie należą do nieprzyjemnych doświadczeń, ponieważ są umiarkowane tzn. poradzą sobie z nimi nawet mało doświadczeni żeglarze.

Powody, dla których musisz skusić się na wynajem jachtu w Chorwacji

Klimat panujący w Chorwacji odznacza się jednoczesnym ciepłem pomieszanym z łagodnością. Wysokość temperatury wody współgra z temperaturą powietrza, bywają miesiące np. lipiec, w których można rozkoszować się kąpielą w nawet 25°C. Jeśli podróż do Chorwacji ma dotyczyć nie tylko zwiedzania kraju z perspektywy morza, warto zapoznać się z historycznymi zabytkami, których jest w tym kraju pełno. Wyspa Hvar należy do bardzo idyllicznych miejsc, a jest także popularną przystanią dla czarterujących jachtów. Wyróżniają ją aromatyczne pola lawendy, Klasztor Franciszkanów oraz wapienne wzgórza.

Czy mogę liczyć na zniżkę?

Wydawanie zniżek leży w gestii armatora, jednak nie sięga wyżej niż 1/3 wartości całego czarteru. Można otrzymać zniżkę np. z tytułu bycia stałym klientem, w związku z ofertą last minute czy zrobienia rezerwacji podczas targów żeglarskich oraz dzięki wynajmowaniu w okresie dłuższym niż tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *